ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է «198-րդ դիվանագիտական կլոր սեղան-քննարկմանը»
Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ճապոնիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում մասնակցել է «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգությունն ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը» խորագրով 198-րդ դիվանագիտական կլոր սեղան-քննարկմանը: Քննարկումը կազմակերպվել էր «Միջազգային հարաբերությունների Ճապոնիայի ֆորում» կազմակերպության կողմից, որին առցանց մասնակցություն են ունեցել Ճապոնիայի դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին և հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցություններին: Քարտուղար Գրիգորյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա հնարավորությունները: Նշել է նաև, որ Հայաստանի անվտանգության և արտաքին քաղաքականության բազմազանեցման տեսանկյունից կարևոր է Ճապոնիայի հետ երկկողմ օրակարգի զարգացումը և ընգծելով՝ Ճապոնիայի մասնակցությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում ենթակառուցվածքների զարգացմանը:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял участие в "198-м дипломатическом круглом столе"
11 сентября Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ходе рабочего визита в Японию принял участие в “198-м дипломатическом круглом столе” на тему "Региональная безопасность Южного Кавказа и проект "Перекресток мира"". Дискуссию организовала организация “Японский форум международных отношений”, в которой в режиме онлайн приняли участие представители японского дипломатического корпуса.
В ходе дискуссии были затронуты вопросы, касающиеся региональной безопасности на Южном Кавказе и армяно-азербайджанских мирных переговоров. Секретарь Григорян представил проект “Перекресток мира” и его возможности. Он также отметил, что развитие двусторонней повестки с Японией важно с точки зрения диверсификации безопасности и внешней политики Армении, подчеркнув важность участия Японии в развитии инфраструктуры в рамках проекта “Перекресток мира”.