ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) նիստ
30 / 09 / 2024
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) նիստ։ Նիստը գլխավորում էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերի և անվտանգության քաղաքականության գծով օգնականի պաշտոնակատար, Հարավային հարևանության հարցերով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան:
Նիստն անցկացվել է հարց ու պատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը պատասխանել է ներկաների հարցերին և ներկայացրել Հայաստանի դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
ԱԽ քարտուղարը մասնավորապես անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա իրականացման հնարավորություններին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգին, երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը՝ միտված ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը և ՀՀ-ՆԱՏՕ երկկողմ գործընկերային հարաբերություններին: Քարտուղար Գրիգորյանը խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցերի շուրջ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի 10-րդ փաթեթը և վերահաստատել Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Ա.Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում ապահովելու անվտանգություն և կայունություն:

Брюсселе состоялось заседание Комитета заместителей постоянных представителей стран-членов НАТО (КЗПН) с участием Секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна
30 / 09 / 2024
30 сентября в Брюсселе состоялось заседание Комитета заместителей постоянных представителей стран-членов НАТО (КЗПН) с участием Секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна. Заседание вел Хавьер Коломина, исполняющий обязанности помощника Генерального Секретаря НАТО по политическим вопросам и политике безопасности, специальный представитель Генерального Секретаря НАТО по Южному соседству.
Заседание прошло в формате вопросов и ответов, в ходе которого Секретарь Совета безопасности ответил на вопросы присутствующих и представил позиции Армении по ряду вопросов.
Секретарь Совета безопасности особо коснулся проекта «Перекресток мира» и возможностей его реализации, новой повестки партнерства РА-ЕС, развития двусторонних экономических отношений, направленных на укрепление устойчивости РА, а также сотрудничества РА-НАТО. Секретарь Григорян коснулся вопросов, связанных с нормализацией отношений между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что Армения передала Азербайджану 10-й пакет мирного договора и подтвердила готовность Армении установить мир на Южном Кавказе. А.Григорян высоко оценил роль гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении в обеспечении безопасности и стабильности в регионе.