ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) նիստ
30 / 09 / 2024
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) նիստ։ Նիստը գլխավորում էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերի և անվտանգության քաղաքականության գծով օգնականի պաշտոնակատար, Հարավային հարևանության հարցերով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան:
Նիստն անցկացվել է հարց ու պատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում ԱԽ քարտուղարը պատասխանել է ներկաների հարցերին և ներկայացրել Հայաստանի դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
ԱԽ քարտուղարը մասնավորապես անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա իրականացման հնարավորություններին, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգին, երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը՝ միտված ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը և ՀՀ-ՆԱՏՕ երկկողմ գործընկերային հարաբերություններին: Քարտուղար Գրիգորյանը խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցերի շուրջ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի 10-րդ փաթեթը և վերահաստատել Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Ա.Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում ապահովելու անվտանգություն և կայունություն:

The Secretary of the Security Council Armen Grigroyan Participated in a Meeting of the Committee of Deputy Permanent Representatives of NATO Member States (DPRC)
30 / 09 / 2024
On September 30, the Secretary of the Security Council, Armen Grigroyan, participated in a meeting of the Committee of Deputy Permanent Representatives of NATO member states (DPRC) in Brussels. The session was chaired by Javier Colomina, the Acting Assistant Secretary-General for Political Affairs and Security Policy and the NATO Secretary General’s Special Representative for the Southern Neighbourhood.
The session was held in a question-and-answer format, during which the Secretary of the Security Council answered the questions of the attendees and presented Armenia's positions on several issues.
The Secretary of the Security Council specifically referred to the "Crossroads of Peace" project and the possibilities of its implementation, the new agenda of the RA-EU partnership, the development of bilateral economic relations aimed at strengthening the resilience of the Republic of Armenia, and the RA-NATO bilateral partnership relations. Secretary Grigoryan spoke about issues related to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, emphasizing that Armenia handed over the 10th package of the peace treaty to Azerbaijan and reaffirmed Armenia's readiness to establish peace in the South Caucasus. A. Grigoryan highly appreciated the role of the EU civilian observation mission in Armenia to ensure security and stability in the region.