ԱՄՆ Պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության հետ համատեղ Հայաստանում անցկացվել է դաշտային վարժանք
04 / 10 / 2024
Ս․թ․ սեպտեմբերի 19-24-ը Զանգվածային ոչնչացման զենքի (ԶՈԶ) դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ պետական կառավարման համակարգի՝ ոլորտի իրավասու մարմինների մասնակցությամբ Հայաստանում անցկացվել է դաշտային վարժանք: Վարժանքն իրականացվել է ԱՄՆ Պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության հետ համատեղ և Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի համակարգմամբ:
Վարժանքը միտված էր դիտարկելու քիմիական, կենսաբանական, ճառագայթային և միջուկային (ՔԿՃՄ) վտանգների տարածման դեմ ՀՀ կարողությունները և արձագանքման մեխանիզմները: Այն աննախադեպ էր ՀՀ համար ինչպես ընդգրկված կառույցների քանակով, այնպես էլ ընդգրկման աշխարհագրությամբ:
Վարժանքին ներգրավվել է ՔԿՃՄ ուղղություններով արձագանքման համար պատասխանատու պետական կառավարման համակարգի` թվով 10 մարմին: Խաղարկվել են ՔԿՃՄ գործոններով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, ինչպես նաև այդ իրավիճակներին արձագանքելու կարողությունների գնահատմանն ուղղված 6 տարբեր սցենարներ: Ընդ որում՝ որոշ սցենարներ անցկացվել են իրական պայմաններում, իսկ մյուսները կրել են նմանակող (սիմուլյացիոն) բնույթ:
Վարժանքի հիման վրա կատարված վերլուծությունը հնարավորություն կտա համակողմանի գնահատել ՔԿՃՄ միջադեպերին արձագանքման հետ կապված առկա իրավիճակը, բացահայտել ուժեղ և թույլ կողմերը, և որպես վերջնանպատակ՝ իրականացնել ՔԿՃՄ միջադեպերին ՀՀ արձագանքման կարողությունների հզորացում:

A Field Exercise Was Held in Armenia Jointly With the US Defense Department's Threat Reduction Agency
04 / 10 / 2024
On September 19-24, within the framework of countering weapons of mass destruction (WMD), the authorised personnel of the Armenian state administration system participated in a field training implemented in Armenia jointly with the Defense Threat Reduction Agency of the U.S. Department of Defense and coordinated by the Armenian Security Council.
The purpose was to explore Armenia’s capabilities and response mechanisms to the spread of chemical, biological, radiological, and nuclear threats (CBRN). The exercise was unprecedented for the Republic of Armenia both in the number of included structures and in the geography of inclusion.
10 bodies of the state administration system are responsible for responding to the directions of the CBRN involved in the exercise. 6 different scenarios aimed at the assessment of the prevention of emergency situations caused by the factors of HCMC, as well as the assessment of the ability to respond to these situations were played.
The analysis based on the exercise will provide an opportunity to comprehensively evaluate the current situation related to the response to the incidents of CBRN, to identify the strengths and weaknesses, and as a final goal, to implement the strengthening of RA's response capabilities to CBRN incidents.