ԱՄՆ Պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության հետ համատեղ Հայաստանում անցկացվել է դաշտային վարժանք
04 / 10 / 2024
Ս․թ․ սեպտեմբերի 19-24-ը Զանգվածային ոչնչացման զենքի (ԶՈԶ) դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ պետական կառավարման համակարգի՝ ոլորտի իրավասու մարմինների մասնակցությամբ Հայաստանում անցկացվել է դաշտային վարժանք: Վարժանքն իրականացվել է ԱՄՆ Պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության հետ համատեղ և Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի համակարգմամբ:
Վարժանքը միտված էր դիտարկելու քիմիական, կենսաբանական, ճառագայթային և միջուկային (ՔԿՃՄ) վտանգների տարածման դեմ ՀՀ կարողությունները և արձագանքման մեխանիզմները: Այն աննախադեպ էր ՀՀ համար ինչպես ընդգրկված կառույցների քանակով, այնպես էլ ընդգրկման աշխարհագրությամբ:
Վարժանքին ներգրավվել է ՔԿՃՄ ուղղություններով արձագանքման համար պատասխանատու պետական կառավարման համակարգի` թվով 10 մարմին: Խաղարկվել են ՔԿՃՄ գործոններով պայմանավորված արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, ինչպես նաև այդ իրավիճակներին արձագանքելու կարողությունների գնահատմանն ուղղված 6 տարբեր սցենարներ: Ընդ որում՝ որոշ սցենարներ անցկացվել են իրական պայմաններում, իսկ մյուսները կրել են նմանակող (սիմուլյացիոն) բնույթ:
Վարժանքի հիման վրա կատարված վերլուծությունը հնարավորություն կտա համակողմանի գնահատել ՔԿՃՄ միջադեպերին արձագանքման հետ կապված առկա իրավիճակը, բացահայտել ուժեղ և թույլ կողմերը, և որպես վերջնանպատակ՝ իրականացնել ՔԿՃՄ միջադեպերին ՀՀ արձագանքման կարողությունների հզորացում:

В Армении прошли полевые учения совместно с Агентством по уменьшению угрозы Минобороны США
19-24 сентября в рамках борьбы с оружием массового поражения (ОМП) в Армении прошли полевые учения с участием компетентных органов системы государственного управления РА. Учения проводились совместно с Агентством Министерства обороны США по уменьшению угроз и координировались аппаратом Совета безопасности РА.
Целью учений было изучение возможностей и механизмов реагирования Армении на распространение химической, биологической, радиологической и ядерной (ХБРЯ) угроз. Это было беспрецедентно для Армении как по количеству включенных структур, так и по географии включения.
В учениях были задействованы 10 органов системы государственного управления, ответственных за выполнение указаний ХБРЯ. Было разыграно 6 различных сценариев, направленных на оценку предотвращения чрезвычайных ситуаций, вызванных факторами ХБРЯ, а также оценку способности реагирования на эти ситуации. При этом некоторые сценарии проводились в реальных условиях, а другие носили симуляционный характер.
Анализ на основе учения даст возможность всесторонне оценить текущую ситуацию, связанную с реагированием на инциденты ХБРЯ, выявить сильные и слабые стороны и в качестве конечной цели реализовать усиление возможностей реагирования РА на инциденты ХБРЯ.