ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի հարցերով տնօրեն Մայքլ Քարփենթերին
22 / 10 / 2024
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի հարցերով տնօրեն Մայքլ Քարփենթերին:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններն ընդգրկող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել են արդեն իսկ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին և նախանշել հետագա համագործակցության ուղիները:
Հանդիպմանը քննարկվել է արտատարածաշրջանային և տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը, որի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բանակցային ընթացքին: ՀՀ ԱԽ քարտուղարը վերահաստատել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման պատրաստակամությունը:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял специального помощника президента США, директора по европейским делам совета национальной безопасности Майкла Карпентера
22 / 10 / 2024
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 22 октября принял специального помощника президента США, директора по европейским делам совета национальной безопасности Майкла Карпентера.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов армяно-американских двусторонних отношений, коснулись реализации уже достигнутых договоренностей и наметили пути дальнейшего сотрудничества.
Была обсуждена внерегиональная и региональная ситуация в сфере безопасности, в рамках которой также был затронут переговорный процесс по урегулированию армяно-азербайджанских отношений. Секретарь Совета безопасности Армении подтвердил готовность подписать в кратчайшие сроки мирный договор с Азербайджаном.