ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄԷ նախագահի դիվանագիտական հարցերով խորհրդական Անվար Գարգաշին
17 / 12 / 2024
Դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահի դիվանագիտական հարցերով խորհրդական Անվար Գարգաշին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առկա գործընկերային հարաբերությունները և գոհունակությամբ ընդգծել վերջին շրջանում երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում ակտիվացած փոխգործակցությունը, մասնավորապես՝ առանձնացնելով առևտրաշրջանառությունը և զբոսաշրջությունը։ Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ 2024թ.-ի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանի փոխադարձ առևտրաշրջանառությունն ԱՄԷ-ի հետ կազմել է 4․8 մլրդ դոլար:
Հանդիպմանը կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ և կարևորել նախագծի շրջանակներում երկու երկրների համագործակցությունը:

The Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan Received Diplomatic Advisor to the President of the UAE Anwar Gargash
17 / 12 / 2024
On December 17, the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan, received diplomatic advisor to the president of the United Arab Emirates, Anwar Gargash.
The interlocutors discussed the existing relations between Armenia and the UAE. They noted with satisfaction the recent development of bilateral economic relations and the intensified cooperation in various fields, particularly highlighting trade turnover and tourism. In the context of the above, the Secretary of the Security Council noted that in January-October 2024, Armenia's mutual trade turnover with the UAE amounted to $4.8 billion.
During the meeting, the parties also exchanged views on the "Crossroads of Peace" project, developed by the Armenian government, and emphasised the importance of cooperation between the two countries in the context of the project.