ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄԷ նախագահի դիվանագիտական հարցերով խորհրդական Անվար Գարգաշին
17 / 12 / 2024
Դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահի դիվանագիտական հարցերով խորհրդական Անվար Գարգաշին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առկա գործընկերային հարաբերությունները և գոհունակությամբ ընդգծել վերջին շրջանում երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում ակտիվացած փոխգործակցությունը, մասնավորապես՝ առանձնացնելով առևտրաշրջանառությունը և զբոսաշրջությունը։ Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ 2024թ.-ի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանի փոխադարձ առևտրաշրջանառությունն ԱՄԷ-ի հետ կազմել է 4․8 մլրդ դոլար:
Հանդիպմանը կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ և կարևորել նախագծի շրջանակներում երկու երկրների համագործակցությունը:

Секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян принял советника президента Объединенных Арабских Эмиратов по дипломатическим вопросам Анвара Гаргаша
17 / 12 / 2024
17 декабря Секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян принял советника президента Объединенных Арабских Эмиратов по дипломатическим вопросам Анвара Гаргаша.
Собеседники обсудили существующие партнерские отношения между Арменией и ОАЭ и с удовлетворением подчеркнули развитие двусторонних экономических отношений в последнее время, а также активизировавшееся взаимодействие в различных сферах, в частности, выделив торговый оборот и туризм. В контексте вышеизложенного Секретарь Совета Безопасности отметил, что в 2024 году взаимный товарооборот Армении с ОАЭ за январь-октябрь 2015 года составил 4,8 миллиарда долларов.
На встрече стороны также обменялись мнениями по проекту «Перекресток мира», разработанному правительством Армении, и подчеркнули важность сотрудничества двух стран в рамках проекта.