ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է «Հարավային Կովկասը որպես ռազմավարական հանգույց. առևտրի և կապի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով պանելային քննարկմանը
26 / 05 / 2025
Մայիսի 26-ին «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է «Հարավային Կովկասը որպես ռազմավարական հանգույց. առևտրի և կապի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով պանելային քննարկմանը:
Ա.Գրիգորյանը պատասխանելով իրեն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի վերաբերյալ, նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ուղղված է նպաստելու տարածաշրջանի հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը, տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև տնտեսական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը` ստեղծելով փոխկախվածություն տարածաշրջանում: Հավելել է նաև, որ այն խաղաղության գործընթացի մաս է կազմում: Ներկայացնելով նախագծի առավելություններն ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ այն ներառականության մասին է՝ չբացառելով որևէ մի երկիր: ԱԽ քարտուղարն անդրադարձել է նաև ապաշրջափակմանը՝ ընդգծելով, որ այն պետք է տեղի ունենա երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանմամբ, ինչպես նաև փոխադարձության ու իրավահավասարության սկզբունքների շրջանակում:

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии «Южный Кавказ как стратегический хаб. Вызовы и возможности торговли и коммуникаций»
26 / 05 / 2025
26 мая в рамках второго международного форума «Ереванский диалог» Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии «Южный Кавказ как стратегический хаб. Вызовы и возможности торговли и коммуникаций».
Отвечая на адресованные ему вопросы, в частности, относительно «Перекрестка мира», А. Григорян отметил, что выдвинутый правительством РА проект «Перекресток мира» направлен на содействие разблокированию коммуникационных путей региона, установлению стабильности в регионе, а также углублению и укреплению экономических связей, созданию взаимозависимости в регионе. Он также добавил, что это часть мирного процесса. Представляя преимущества проекта, секретарь Совета Безопасности отметил, что речь идет об инклюзивности, а не об исключении какой-либо страны. Секретарь Совета Безопасности также коснулся темы региональной деблокады, подчеркнув, что она должна осуществляться при сохранении суверенитета и юрисдикции стран, а также в рамках принципов взаимности и равенства.