ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է «Հարավային Կովկասը որպես ռազմավարական հանգույց. առևտրի և կապի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով պանելային քննարկմանը
26 / 05 / 2025
Մայիսի 26-ին «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է «Հարավային Կովկասը որպես ռազմավարական հանգույց. առևտրի և կապի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով պանելային քննարկմանը:
Ա.Գրիգորյանը պատասխանելով իրեն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի վերաբերյալ, նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ուղղված է նպաստելու տարածաշրջանի հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը, տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև տնտեսական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը` ստեղծելով փոխկախվածություն տարածաշրջանում: Հավելել է նաև, որ այն խաղաղության գործընթացի մաս է կազմում: Ներկայացնելով նախագծի առավելություններն ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ այն ներառականության մասին է՝ չբացառելով որևէ մի երկիր: ԱԽ քարտուղարն անդրադարձել է նաև ապաշրջափակմանը՝ ընդգծելով, որ այն պետք է տեղի ունենա երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանմամբ, ինչպես նաև փոխադարձության ու իրավահավասարության սկզբունքների շրջանակում:

The Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan Participated in a Panel Discussion on the Topic "South Caucasus as a Strategic Hub: Challenges and Opportunities of Trade and Communication"
26 / 05 / 2025
On May 26, within the framework of the second international forum "Yerevan Dialogue", the Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan, participated in a panel discussion on the topic "South Caucasus as a strategic hub: challenges and opportunities of trade and communication."
Answering the questions addressed to him, in particular regarding the "Crossroads of Peace", A. Grigoryan noted that the "Crossroads of Peace" project put forward by the RA Government is aimed at contributing to the unblocking of the region's communication routes, establishing stability in the region, as well as deepening and strengthening economic ties by creating interdependence in the region. He also added that it is part of the peace process. The Secretary of the Security Council, by presenting the advantages of the project, noted that it is about inclusiveness, not excluding any country. The Secretary of the Security Council also touched on the unblocking, emphasising that it should take place while preserving the sovereignty and jurisdiction of countries, and within the framework of the principles of reciprocity and equality.