ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ընդունել է Ջոշուա Հաքին
Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ Պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Ջոշուա Հաքին:
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է փոխտեղակալի այցը Հայաստան և կարևորել երկկողմ հարաբերությունների բազմակողմ զարգացումը: Փոխտեղակալն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել ամերիկյան կողմի պատրաստակամությունն աջակցելու երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Վերոնշյալի համատեքստում կողմերը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի շուրջ, ինչի շրջանակներում Ա.Գրիգորյանը նաև կարևորել է ռազմավարական գործընկերության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող համատեղ ջանքերի շարունակականությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին: ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները և ընդգծել խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял Джошуа Хака
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джошуа Хака.
Армен Григорян приветствовал визит заместителя помощника госсекретаря в Армению и подчеркнул многогранное развитие двусторонних отношений. Заместитель госсекретаря, в свою очередь, выразил благодарность за теплый прием и подчеркнул готовность американской стороны содействовать дальнейшему развитию двусторонних отношений. В контексте вышеизложенного стороны обменялись мнениями по двусторонней повестке РА-США, в рамках которой Армен Григорян также подчеркнул преемственность совместных усилий, направленных на развитие стратегического партнерства.
На встрече также обсуждалась ситуация в сфере региональной безопасности. Секретарь Совета безопасности Армении представил последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений и подчеркнул важность подписания мирного соглашения.