ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի հետ
16 / 08 / 2025
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի հետ:
Ա.Գրիգորյանը շնորհավորել է Ա.Լարիջանիին ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու ու կարևոր պաշտոնում: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև հաստատված են ինստիտուցիոնալ կապեր և վստահություն հայտնել, որ գործող պայմանավորվածությունների իրագործումը կշարունակվի, իսկ համագործակցության նոր ուղղությունները մոտ ապագայում կնախանշվեն:
Ա.Լարիջանին շնորհակալություն է հայտնել բարեմաղթանքի համար և ընդգծել, որ Իրանի համար Հայաստանի հետ հարաբերությունները ռազմավարական նշանակության են: Հավելել է նաև, որ Հայաստան-Իրան երկկողմ համագործակցությունը միշտ դրական արդյունք է ունեցել, և որ պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ բազմաոլորտ համագործակցության շրջանակներում:
Հեռախոսազանգի վերջում ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարն Ա.Գրիգորյանին հրավիրել է Իրան:

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян провёл телефонный разговор с Али Лариджани
16 / 08 / 2025
16 августа Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян провёл телефонный разговор с Секретарём Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Иран Али Лариджани.
А. Григорян поздравил А. Лариджани с назначением на должность Секретаря Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Иран и пожелал успехов в этой ответственной и важной должности. Секретарь Совбеза подчеркнул, что между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран установлены институциональные связи, и выразил уверенность, что реализация действующих договорённостей будет продолжена, а новые направления сотрудничества будут намечены в ближайшем будущем.
А. Лариджани поблагодарил за поздравления и отметил, что для Ирана отношения с Арменией имеют стратегическое значение. Он также добавил, что армяно-иранское двустороннее сотрудничество всегда приносило положительные результаты и выразил готовность внести свой вклад в развитие многоотраслевого взаимодействия.
В завершение телефонного разговора Секретарь Высшего совета национальной безопасности ИРИ пригласил А. Григоряна посетить Иран.