ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ
22 / 10 / 2025
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Երևանում անցկացվող Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ երկկողմ կլոր-սեղան քննարկման մասնակիցների հետ։
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում նման ձևաչափն ընդգրկող հանդիպումների անցկացումը, որոնք միտված են դրականորեն ազդելու մարդկանց միջև շփումների հաստատմանը: Արմեն Գրիգորյանը նաև ընդգծել է, որ հանրության տարբեր շերտերի ներգրավվումը միմիայն ամրապնդելու է խաղաղությունը:
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել հայկական կողմին միջոցառումը կազմակերպելու և դրական մթնոլորտ ապահովելու համար: Մասնակիցներն ընդգծել են նման նախաձեռնությունների շարունակականության կարևորությունը՝ ուղղված փոխվստահության և համագործակցության ամրապնդմանը:

The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Met with the Representatives of the Civil Societies of Armenia and Azerbaijan
22 / 10 / 2025
On October 22, Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan met with the participants of the bilateral roundtable discussion held in Yerevan with the participation of representatives of the civil societies of Armenia and Azerbaijan.
Secretary Armen Grigoryan highly appreciated the organization of such meetings within the framework of the Armenia-Azerbaijan normalization process, which are aimed at positively contributing to the establishment of people-to-people contacts. Mr. Grigoryan also emphasized that the involvement of various layers of society will further strengthen peace.
In turn, the representatives of civil society expressed their gratitude to the Armenian side for organizing the event and for ensuring a positive atmosphere. The participants underlined the importance of the continuity of such initiatives, aimed at strengthening mutual trust and cooperation.
During the second part of the meeting, the Secretary of the Security Council responded to the participants’ questions.