ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Ալիսոն Հուքերին
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ալիսոն Հուքերին։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության վերաբերյալ՝ այն գնահատելով որպես պատմական ձեռքբերում։ ԱԽ քարտուղարը կարևորել է խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալացումը և ընդգծել տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Այս համատեքստում կողմերը քննարկել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության ծրագիրը և դրա շրջանակում ձեռնարկվող քայլերը։
Արմեն Գրիգորյանն ու Ալիսոն Հուքերը կարևորել են նաև ՀՀ–ԱՄՆ միջև օգոստոսի 8-ին ստորագրված երեք փոխըմբռնման հուշագրերը և նախանշել հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Երկկողմ գործընկերության ընդլայնման շրջանակում ԱԽ քարտուղարն առանձնացրել է առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման և ուղիղ ավիաթռիչքների հաստատման անհրաժեշտությունը։

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял Эллисон Хукер
17 ноября Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял заместителя помощника государственного секретаря США по политическим вопросам Эллисон Хукер.
Собеседники обменялись мнениями относительно установленного мира на Южном Кавказе, охарактеризовав его как историческое достижение. Секретарь Совета безопасности подчеркнул важность институционализации мирного процесса и отметил проводимую работу по разблокированию региональных коммуникаций. В этом контексте стороны обсудили коммуникационную программу «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» и шаги, предпринимаемые в её рамках.
Армен Григорян и Эллисон Хукер также отметили важность трёх меморандумов о взаимопонимании, подписанных между Арменией и США 8 августа, и наметили возможные направления дальнейшего сотрудничества. В рамках расширения двустороннего партнёрства Секретарь Совета безопасности выделил необходимость развития торгово-экономических отношений и установления прямых авиарейсов.