ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է «Եվրոպան՝ ուժի և գերակայության նոր ձևերի միջև․ աշխարհաքաղաքական դերակատարություն մասնատվող աշխարհում» խորագրով պանելային քննարկմանը
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային երրորդ համաժողովի շրջանակում մասնակցել է «Եվրոպան՝ ուժի և գերակայության նոր ձևերի միջև․ աշխարհաքաղաքական դերակատարություն մասնատվող աշխարհում» խորագրով պանելային քննարկմանը:
ԱԽ քարտուղարն իր խոսքում նշել է, որ այսօր ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն ավելի ամուր են, քան երբևէ, իսկ Հայաստանը որդեգրել է բալանսավորված և բալանսավորող արտաքին քաղաքականություն, որտեղ կարևոր դեր է վերապահված բազմազանեցման քաղաքականությանը:
Արմեն Գրիգորյանը նաև անդրադարձել է Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղությանը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանը հակամարտությունների գոտուց վերածվել է կայունության և խաղաղության տարածաշրջանի։ Նա նաև նշել է, որ խաղաղության հիմնական շահառուները հենց տարածաշրջանի երկրներն են։ Այս համատեքստում Գրիգորյանն ընդգծել է, որ խաղաղության հաստատումն է, որ մեծացրել է միջազգային հանրության ուշադրությունը տարածաշրջանի նկատմամբ։

Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии под названием «Европа между новыми формами силы и доминирования: геополитическая роль в фрагментирующемся мире»
6 мая Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии под названием «Европа между новыми формами силы и доминирования: геополитическая роль в фрагментирующемся мире», состоявшейся в рамках третьей международной конференции «Ереванский диалог».
В своем выступлении Секретарь Совета безопасности отметил, что сегодня отношения Армении и ЕС являются более прочными, чем когда-либо прежде, а Армения проводит сбалансированную и уравновешивающую внешнюю политику, в которой важная роль отводится политике диверсификации.
Армен Григорян также коснулся установившегося мира на Южном Кавказе, подчеркнув, что регион превратился из зоны конфликтов в регион стабильности и мира. Он также отметил, что главными выгодоприобретателями мира являются сами страны региона. В этом контексте Григорян подчеркнул, что именно установление мира усилило внимание международного сообщества к региону.