ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ նոր գործընկերության առաքելության պատվիրակությանը
14 / 07 / 2026
Հուլիսի 14-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ նոր գործընկերության առաքելության պատվիրակությանը՝ ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար և կառավարող տնօրեն Ստեֆանո Տոմատի գլխավորությամբ:
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է առաքելության ստեղծումն ու տեղակայումը Հայաստանում՝ կարևորելով վերջին տարիներին ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող բազմակողմ աջակցությունը, ինչպես նաև դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված կարողությունների զարգացման շուրջ իրականացվող միջոցառումները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Վերոնշյալի համատեքստում քարտուղար Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ առաքելության և ՀՀ պետական մարմինների միջև սերտ համագործակցությունը կնպաստի առաքելության մանդատով նախատեսված խնդիրների լիարժեք և արդյունավետ իրականացմանը:

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял делегацию Миссии партнерства Европейского союза в Армении
14 / 07 / 2026
14 июля Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял делегацию Миссии партнерства Европейского союза в Армении во главе с управляющим директором Европейской службы внешних связей и Командующим гражданскими операциями Стефано Томатом.
Секретарь Совета безопасности приветствовал создание и развертывание Миссии в Армении, подчеркнув оказываемую Европейским союзом Армении всестороннюю поддержку в последние годы, а также реализуемые мероприятия по развитию потенциала, направленные на укрепление устойчивости страны.
В ходе встречи собеседники также обсудили вопросы, касающиеся дальнейшего сотрудничества. В этом контексте Секретарь Григорян выразил уверенность, что тесное взаимодействие между Миссией и государственными органами Республики Армения будет способствовать полному и эффективному выполнению задач, предусмотренных мандатом Миссии.