ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ նոր գործընկերության առաքելության պատվիրակությանը
14 / 07 / 2026
Հուլիսի 14-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ նոր գործընկերության առաքելության պատվիրակությանը՝ ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար և կառավարող տնօրեն Ստեֆանո Տոմատի գլխավորությամբ:
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է առաքելության ստեղծումն ու տեղակայումը Հայաստանում՝ կարևորելով վերջին տարիներին ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող բազմակողմ աջակցությունը, ինչպես նաև դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված կարողությունների զարգացման շուրջ իրականացվող միջոցառումները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Վերոնշյալի համատեքստում քարտուղար Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ առաքելության և ՀՀ պետական մարմինների միջև սերտ համագործակցությունը կնպաստի առաքելության մանդատով նախատեսված խնդիրների լիարժեք և արդյունավետ իրականացմանը:

Secretary of the Security Council Armen Grigoryan Received a Delegation of the European Union Partnership Mission in Armenia
14 / 07 / 2026
On July 14, Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan received a delegation of the European Union Partnership Mission in Armenia, led by Stefano Tomat, Civilian Operations Commander and Managing Director of the European External Action Service (EEAS).
Secretary Grigoryan welcomed the establishment and deployment of the Mission in Armenia, highlighting the European Union’s comprehensive support to Armenia in recent years, as well as the capacity-building efforts aimed at strengthening the country’s resilience.
During the meeting, the interlocutors also discussed issues related to future cooperation. In this context, Secretary Grigoryan expressed confidence that close cooperation between the Mission and the state authorities of the Republic of Armenia would contribute to the full and effective implementation of the tasks set out in the Mission’s mandate.