ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 1-ին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հարցազրույց է տվել Պետրոս Ղազարյանին:
Պետրոս Ղազարյանի այն հարցին, թե Հայաստանի կողմից ռազմական ոլորտում իրականացվող դիվերսիֆիկացիան Ռուսաստանը գնահատում է որպես վեկտորի փոփոխություն՝ Ա. Գրիգորյանը նշել է, որ դիվերսիֆիկացիայի պահանջը շատ օբյեկտիվորեն է ստեղծվել: Հայաստանը Ռուսաստանի հետ համատեղ մշակել է բանակի համապարփակ բարեփոխումների հայեցակարգ, որը պետք է համատեղ իրականացվեր, բայց բարեփոխումների փոխարեն Հայաստանի վրա 2021 թվականի մայիսին և նոյեմբերին հարձակումներ են տեղի ունեցել, որի ընթացքում սակայն Ռուսաստանը չի մատակարարել մեր կողմից գնված անհրաժեշտ զենքը, ինչից հետո արդեն Հայաստանը փորձում է նոր մատակարարներ փնտրել: Քարտուղար Գրիգորյանը հավելել է նաև, որ եթե նախկինում Ռուսաստանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը կազմում էր 96%, ապա այն այսօր 10%-ից էլ ավելի քիչ է, ինչը կարող ենք ասել, որ հենց Ռուսաստանի ընտրությունն է:
Հարցազրույցում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, ՀՀ-ՀԱՊԿ հարաբերությունների որոշ ասպեկտներին:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 1-ого марта дал интервью Петросу Казаряну в эфире Общественного телевидения Армении.
Отвечая на вопрос Петроса Казаряна о том, что Россия рассматривает проводимую Арменией диверсификацию в военной сфере как смену вектора, А. Григорян отметил, что запрос на диверсификацию создан весьма объективно. Армения совместно с Россией разработала концепцию комплексного реформирования армии, которая должна была быть реализована совместно, но вместо реформ в мае и ноябре 2021 года произошли нападения на Армению, в ходе которых, однако, Россия не поставила необходимое закупленное вооружение, после чего Армения уже пытается искать новых поставщиков. Госсекретарь Григорян также добавил, что если раньше военно-техническое сотрудничество с Россией составляло 96%, то сегодня оно составляет менее 10%, что, можно сказать, является выбором России.
В интервью также были затронуты вопросы урегулирования армяно-азербайджанских отношений, некоторые аспекты отношений РА-ОДКБ.