ԱԽ քարտուղարի խոսնակ Արեգ Քոչինյանը Մոսկվայում մասնակցել է «Ռուսաստանը և Հայաստանը նոր քաղաքական իրողություններում» խորագրով կլոր սեղան քննարկմանը
02 / 02 / 2019
Սույն թվականի Փետրվարի 6-ին ԱԽ քարտուղարի խոսնակ Արեգ Քոչինյանը ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում մասնակցել է «Լորիս Մելիքով» ֆորումի շրջանակներում «Դիալոգ» ՀԿ-ի և Միջազգային հարաբերությունների Ռուսաստանի խորհրդի (РСМД) կողմից կազմակերպված «Ռուսաստանը և Հայաստանը նոր քաղաքական իրողություններում» խորագրով կլոր սեղան քննարկմանը։ Միջոցառման ընթացքում խոսնակ Քոչինյանը հանդես եկավ ելույթով՝ «Հայաստան և Ռուսաստան, համագործակցության նոր հեռանկարներ» թեմայով։
«Բարև Ձեզ հարգելի մասնակիցներ: Առաջին հերթին թույլ տվեք ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և անձամբ իմ անունից ողջունել այս միջոցառումը կազմակերպելու գաղափարը և միջոցառման բոլոր կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ այս ձևաչափի միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն հայ-ռուսական հարաբերությունների ընդլայնման, խորացման և հետագա զարգացման համար:
Իմ ելույթում կանդրադառնամ քաղաքական նոր համատեքստում Ռուսաստանի նկատմամբ Հայաստանի կողմից կիրառվող ռազմավարության որոշ դրույթներին:
Առաջին հերթին հարկ է նշել, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը ուներ բացառապես ներքին քաղաքական համատեքստ: Հանրապետությունում տեղի ունեցած հիմնարար փոփոխությունները ոչ միայն չեն փոխել մեր մտածելակերպը կապված անվտանգության ճարտարապետության, աշխարհաքաղաքական իրավիճակի և դրանում մեր ունեցած դերի հետ, այլև շարժիչ ուժ են հանդիսացել այս գաղափարների զարգացման և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) և Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) հետագա ինտեգրման ուղղությամբ ջանքերի գործադրման համար: Հայաստանի նոր կառավարությունը տարբեր հարթակներում բազմիցս հաստատել է այս իրողությունները: Մենք հստակ պատկերացնում ենք, որ ձեզ հետ միասին գտնվում ենք անվտանգության նույն գոտում:
Կարծում եմ, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները ունեն հսկայական ռեսուրս զարգացման, ընդլայնման և խորացման համար: Այս առումով հարկ է ընդգծել, որ մեր հիմնական խնդիրն է ստեղծել այս գործընթացի առաջխաղացման համար բոլոր պայմանները:
Այս համատեքստում ես կցանկանայի մեջբերել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի խոսքերը. «Հայ-ռուսական հարաբերությունները մեծ ապագա ու ներուժ ունեն, քանի որ մենք բոլորից շատ ենք մտահոգված խաղաղություն և կայունություն ապահովել այն տարածաշրջանում, որտեղ դժվար է գերագնահատել Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական դերը»:
Մենք կարծում ենք, որ այս ներուժի հիմքը նաև հանրային դիվանագիտության ոլորտում է: Այս համատեքստում մենք շատ անելիք ունենք, որպեսզի հասնենք երկու երկրների հասարակությունների լիարժեք փոխըմբռնմանը:
Հայաստանում ընտրվել է նոր խորհրդարան և ձևավորվել նոր կառավարություն, և բնական է, որ որոշ ժամանակ, որոշակի դադար է պահանջվել գործընթացները հասկանալու և ծանոթական բնույթի հանդիպումներ կազմակերպելու համար:
Սակայն, ձեզ հետ միասին մենք արդեն արձանագրել ենք մեր համագործակցությունը խորացնելու միտումները: Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհուրդների գրասենյակների միջև առկա համագործակցության մակարդակը կարող է ծառայել որպես վառ օրինակ: Նախորդ տարվա վերջում երկու գերատեսչությունների միջև ստորագրվեց համագործակցության պլան, որը կարևոր դերակատարություն ունի երկկողմ անվտանգության մեխանիզմներում: Մեկ այլ օրինակ կարող է հանդիսանալ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կողմից ռուսական СУ-30см կործանիչի ձեռքբերումը:
Խոստումնալից է նաև բարձրագույն մակարդակով անցկացվող հանդիպումների թիվը և հարաբերությունների մակարդակը: Լավ կլինի, եթե երկու կողմերը բոլոր մակարդակներում կարողանան պահպանել վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Պուտինի կողմից գործադրված տեմպը:
Այս համատեքստում մենք անհամբերությամբ սպասում ենք միջկառավարական և միջխորհրդարանական համագործակցության նոր հանձնաժողովների ձևավորմանը և նրանց ակտիվ աշխատանքի մեկնարկին: Մենք վստահ ենք, որ այս կառույցների ակտիվ աշխատանքը կարճ ժամանակահատվածում լավ արդյունքների կհանգեցնի:
Ներկայումս երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հիմնական խնդիրը պետք է լինի հայ-ռուսական հարաբերությունների ողջ ներուժի ամբողջական և բազմակողմանի կիրարկման ձգտումը:
Հարկ է նշել, որ միջազգային հարաբերությունների համակարգը անընդհատ փոփոխվող միտումներ ու մարտահրավերներ ունեցող շարունակական մեխանիզմ է, և այս համատեքստում խնդիրների ճանաչումը դրական քայլ է, ինչը վկայում է, որ գործընթացները շարունակվում և զարգանում են:
Նաև հարկ է նշել, որ Ռուսաստանում աստիճանաբար աճող հավատն առ այն, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունում բացակայում էին գույները, ևս կարևոր հանգամանք է:
Ինչպես նշել է վարչապետ Փաշինյանը. «Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները առանձնահատուկ տեղ ու նշանակություն ունեն, և մենք հույս ունենք այս հարաբերությունների արդյունավետությունն էականորեն մեծացնել: Հայ-ռուսական հարաբերությունները պետք է լինեն շատ ավելի բարձր մակարդակի, շատ ավելի ռազմավարական, շատ ավելի գործընկերային և նույնիսկ շատ ավելի եղբայրական»:
Ինչպես արդեն նշեցի, միջազգային հարաբերությունների համակարգը շարունակական և շարժվող մեխանիզմ է, և միայն ամենօրյա ու եռանդուն աշխատանքի շնորհիվ մենք կկարողանանք պահպանել, զարգացնել և խորացնել քաղաքական հարաբերությունները, ինչն իր հերթին կամրապնդի մեր երկրների և հասարակությունների միջև եղբայրական և դարեր ի վեր հաստատված հարաբերությունները»:

Пресс-секретарь секретаря Собеза РА Арег Кочинян, в российской столице, принял участие на обсуждениях круглого стола на тему «Россия и Армения в новых политический реалиях»
02 / 02 / 2019
Пресс-секретарь секретаря Совета безопасности Республики Армения Арег Кочинян, 6-го февраля, в российской столице, в рамках дискуссионного форума «Лорис-Меликов», организованного Общественной организацией «ДИАЛОГ» и Российским советом по международным делам (РСМД), принял участие на обсуждениях круглого стола, посвященного динамике развития российско-армянских отношений на тему «Россия и Армения в новых политический реалиях». В ходе мероприятия, пресс-секретарь Кочинян выступил с речью «Армения и Россия, новые перспективы сотрудничества».
Добрый день уважаемые участники форума. В первую очередь позвольте от лица секретаря совета безопасности Армении и от себя лично приветствовать идею организации данного мероприятия, а также всех ее организаторов и участников.
Мы глубоко убеждены что, мероприятия данного формата имеют первостепенное значение для расширения, углубления и дальнейшего развития армяно-российских отношений.
В своей речи я коснусь некоторых моментов стратегии Армении в отношении России в новом политическом контексте
Прежде всего нужно отметить что бархатная ненасильственная революция в Армении имела исключительно внутриполитический контекст. Фундаментальные изменения внутри Республики не только не изменили наши представления об архитектуре безопасности, геополитической ситуации и нашей роли в ней, но и послужили стимулом к развитию этих идей и для активизации усилий по дальнейшей интеграции в рамках ОДКБ и ЕаЭС. Об этом не раз заявляли на разных уровнях новые власти страны. Мы четко понимают что находимся в одной зоне безопасности с вами.
Армяно-Российские отношения имеют огромный резерв для развития, расширения и углубления. И нашей с вами главной задачей является создание всех условии для активизации этого процесса.
Я бы хотел здесь процитировать Секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна «У армяно-российских отношений большое будущее и потенциал, так как мы более других заинтересованы в обеспечении мира и стабильности в регионе, где геополитическую роль России сложно переоценить.»
Мы считаем, что основы этого потенциала так же находятся и в сфере публичной дипломатии. Именно здесь нам с вами предстоит сделать многое, чтобы достичь полного понимания как со стороны армянского, так и российского обществ.
В Армении избран новый Парламент, сформулировано новое правительство и естественно требовалось некоторое время, некоторая пауза для осмысления процессов и организации ознакомительных встреч.
Но мы с вами уже зафиксировали тенденции активизации сотрудничества. Примером может послужить сотрудничество между аппаратами Советов безопасности РА и РФ. В конце прошлого года на высоком уровне был подписан план сотрудничества между двумя ведомствами который играет ключевую роль в механизмах двусторонней безопасности. Другим примером является покупка российских истребителей Су 30-См министерством обороны Республики Армения.
Весьма красноречиво указывает на уровень отношений и количество встреч на высшем уровне. Было бы замечательно если бы все инстанции с обеих сторон смогли подержать темп, заданный премьер Министром Пашиняаном и Президентом Путиным
В этом контексте мы с нетерпением ждем формирования новых комитетов межправительственного и межпарламентского сотрудничества и начало их активных работ. Мы уверены, что активная работа этих структур в короткие сроки принесет свои плоды
На данный момент главной задачей в повестке двусторонних отношений должно быть стремление к полной и объемной реализации всего потенциала армяно-российских отношений
Международные отношения являются живым механизмом с постоянно меняющимися тенденциями и задачами и в этом контексте выявление проблем является позитивным актом, указывающим на то что процесс, живет и развивается
Надо отметить что очень важно то, что в России постепенно убеждаются в отсутствии цветов у Армянской бархатной революции.
Как отметил премьер министр Пашинян «Наши отношения с Россией имеют особое значение и место, и мы надеемся, что эффективность данных отношений существенным образом повысится. Армяно-российские отношения должны быть на более высоком уровне, более стратегическими, более партнерскими и ещё большее братскими»
Как я уже отметил международные отношения являются живым и подвижным механизмом и только благодаря каждодневной и кропотливой работе мы сумеем поддержать, развить и углубить политические отношения что свою очередь приведёт к укреплению вековых и братских отношений наших народов и стран