ԱԽ քարտուղարի խոսնակ Արեգ Քոչինյանը Մոսկվայում մասնակցել է «Ռուսաստանը և Հայաստանը նոր քաղաքական իրողություններում» խորագրով կլոր սեղան քննարկմանը
02 / 02 / 2019
Սույն թվականի Փետրվարի 6-ին ԱԽ քարտուղարի խոսնակ Արեգ Քոչինյանը ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում մասնակցել է «Լորիս Մելիքով» ֆորումի շրջանակներում «Դիալոգ» ՀԿ-ի և Միջազգային հարաբերությունների Ռուսաստանի խորհրդի (РСМД) կողմից կազմակերպված «Ռուսաստանը և Հայաստանը նոր քաղաքական իրողություններում» խորագրով կլոր սեղան քննարկմանը։ Միջոցառման ընթացքում խոսնակ Քոչինյանը հանդես եկավ ելույթով՝ «Հայաստան և Ռուսաստան, համագործակցության նոր հեռանկարներ» թեմայով։
«Բարև Ձեզ հարգելի մասնակիցներ: Առաջին հերթին թույլ տվեք ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և անձամբ իմ անունից ողջունել այս միջոցառումը կազմակերպելու գաղափարը և միջոցառման բոլոր կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ այս ձևաչափի միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն հայ-ռուսական հարաբերությունների ընդլայնման, խորացման և հետագա զարգացման համար:
Իմ ելույթում կանդրադառնամ քաղաքական նոր համատեքստում Ռուսաստանի նկատմամբ Հայաստանի կողմից կիրառվող ռազմավարության որոշ դրույթներին:
Առաջին հերթին հարկ է նշել, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը ուներ բացառապես ներքին քաղաքական համատեքստ: Հանրապետությունում տեղի ունեցած հիմնարար փոփոխությունները ոչ միայն չեն փոխել մեր մտածելակերպը կապված անվտանգության ճարտարապետության, աշխարհաքաղաքական իրավիճակի և դրանում մեր ունեցած դերի հետ, այլև շարժիչ ուժ են հանդիսացել այս գաղափարների զարգացման և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) և Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) հետագա ինտեգրման ուղղությամբ ջանքերի գործադրման համար: Հայաստանի նոր կառավարությունը տարբեր հարթակներում բազմիցս հաստատել է այս իրողությունները: Մենք հստակ պատկերացնում ենք, որ ձեզ հետ միասին գտնվում ենք անվտանգության նույն գոտում:
Կարծում եմ, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները ունեն հսկայական ռեսուրս զարգացման, ընդլայնման և խորացման համար: Այս առումով հարկ է ընդգծել, որ մեր հիմնական խնդիրն է ստեղծել այս գործընթացի առաջխաղացման համար բոլոր պայմանները:
Այս համատեքստում ես կցանկանայի մեջբերել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի խոսքերը. «Հայ-ռուսական հարաբերությունները մեծ ապագա ու ներուժ ունեն, քանի որ մենք բոլորից շատ ենք մտահոգված խաղաղություն և կայունություն ապահովել այն տարածաշրջանում, որտեղ դժվար է գերագնահատել Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական դերը»:
Մենք կարծում ենք, որ այս ներուժի հիմքը նաև հանրային դիվանագիտության ոլորտում է: Այս համատեքստում մենք շատ անելիք ունենք, որպեսզի հասնենք երկու երկրների հասարակությունների լիարժեք փոխըմբռնմանը:
Հայաստանում ընտրվել է նոր խորհրդարան և ձևավորվել նոր կառավարություն, և բնական է, որ որոշ ժամանակ, որոշակի դադար է պահանջվել գործընթացները հասկանալու և ծանոթական բնույթի հանդիպումներ կազմակերպելու համար:
Սակայն, ձեզ հետ միասին մենք արդեն արձանագրել ենք մեր համագործակցությունը խորացնելու միտումները: Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհուրդների գրասենյակների միջև առկա համագործակցության մակարդակը կարող է ծառայել որպես վառ օրինակ: Նախորդ տարվա վերջում երկու գերատեսչությունների միջև ստորագրվեց համագործակցության պլան, որը կարևոր դերակատարություն ունի երկկողմ անվտանգության մեխանիզմներում: Մեկ այլ օրինակ կարող է հանդիսանալ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կողմից ռուսական СУ-30см կործանիչի ձեռքբերումը:
Խոստումնալից է նաև բարձրագույն մակարդակով անցկացվող հանդիպումների թիվը և հարաբերությունների մակարդակը: Լավ կլինի, եթե երկու կողմերը բոլոր մակարդակներում կարողանան պահպանել վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Պուտինի կողմից գործադրված տեմպը:
Այս համատեքստում մենք անհամբերությամբ սպասում ենք միջկառավարական և միջխորհրդարանական համագործակցության նոր հանձնաժողովների ձևավորմանը և նրանց ակտիվ աշխատանքի մեկնարկին: Մենք վստահ ենք, որ այս կառույցների ակտիվ աշխատանքը կարճ ժամանակահատվածում լավ արդյունքների կհանգեցնի:
Ներկայումս երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հիմնական խնդիրը պետք է լինի հայ-ռուսական հարաբերությունների ողջ ներուժի ամբողջական և բազմակողմանի կիրարկման ձգտումը:
Հարկ է նշել, որ միջազգային հարաբերությունների համակարգը անընդհատ փոփոխվող միտումներ ու մարտահրավերներ ունեցող շարունակական մեխանիզմ է, և այս համատեքստում խնդիրների ճանաչումը դրական քայլ է, ինչը վկայում է, որ գործընթացները շարունակվում և զարգանում են:
Նաև հարկ է նշել, որ Ռուսաստանում աստիճանաբար աճող հավատն առ այն, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունում բացակայում էին գույները, ևս կարևոր հանգամանք է:
Ինչպես նշել է վարչապետ Փաշինյանը. «Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները առանձնահատուկ տեղ ու նշանակություն ունեն, և մենք հույս ունենք այս հարաբերությունների արդյունավետությունն էականորեն մեծացնել: Հայ-ռուսական հարաբերությունները պետք է լինեն շատ ավելի բարձր մակարդակի, շատ ավելի ռազմավարական, շատ ավելի գործընկերային և նույնիսկ շատ ավելի եղբայրական»:
Ինչպես արդեն նշեցի, միջազգային հարաբերությունների համակարգը շարունակական և շարժվող մեխանիզմ է, և միայն ամենօրյա ու եռանդուն աշխատանքի շնորհիվ մենք կկարողանանք պահպանել, զարգացնել և խորացնել քաղաքական հարաբերությունները, ինչն իր հերթին կամրապնդի մեր երկրների և հասարակությունների միջև եղբայրական և դարեր ի վեր հաստատված հարաբերությունները»:

In Moscow the spokesperson of the secretary of the Security Council, Areg Kochinyan, participated in the roundtable discussion, headlined «Russia and Armenia in the new political realities»
02 / 02 / 2019
On February 6 of this year, in Moscow, the capital of the Russian Federation, the spokesperson of the secretary of the Security Council, Areg Kochinyan, participated in the roundtable discussion, headlined «Russia and Armenia in the new political realities», which was organized by the «Dialogue» NGO and Russian Council of International Relations (РСМД). During the event spokesperson, Kochinyan gave a speech on a subject, named «Armenia and Russia. New Perspectives of Cooperation».
«Good day dear participants. First, on behalf of the SC Secretary of the Republic of Armenia and on my own let me personally welcome the idea of organizing this event, as well as all its organizers and participants.
We are deeply convinced that the events of this format are of paramount importance for the expansion, deepening and further development of the Armenian-Russian relations.
In my speech, I will touch on some aspects of the strategy of Armenia towards Russia in the new political context.
First, it should be noted that the Velvet Non-Violent Revolution in Armenia had an exclusively internal political context. Fundamental changes happened within the Republic have not changed the way we think about the security architecture, the geopolitical situation and our role in it, but also served as a stimulus for the development of these ideas and for intensifying efforts towards the further integration within the CSTO and EEU. The new Government of Armenia has repeatedly stated these facts at different levels. We clearly understand that we are in the same security zone with you.
I think that Armenian-Russian relations have a huge reserve for development, expansion and deepening. In this regard, it should be emphasized that our main task is to create all the conditions for the promotion of this process.
In this context I would like to quote Armen Grigoryan, the SC Secretary of the Republic of Armenia: ''Armenian-Russian relations have a great future and potential, since we are more interested than others in ensuring peace and stability in a region where Russia's geopolitical role is difficult to overestimate".
We consider that the basis of this potential are also in the sphere of public diplomacy. In this context, we have much to do to achieve a full understanding on the part of the Armenian and Russian societies.
In Armenia, a new Parliament was elected and a new Government was formed, naturally, it took some time, some pause for understanding the processes and organizing familiarization meetings.
However, together with you we have already recorded the tendencies for intensifying our cooperation. The cooperation between the Security Councils Staffs of the Republic of Armenia and the Russian Federation can serve as a vivid example. Cooperation plan was signed between the two institutions on the high-level at the end of the last year, which plays a key role in the mechanisms of bilateral security. Another example might be the purchase of the Russian Su-30-sm fighters by the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
The level of the relationship and the number of meetings taking place on the highest level is also promising. It would be great if all the instances on both sides could maintain the pace set by Prime Minister Pashinyan and President Putin.
In this context, we are looking forward to the formation of new intergovernmental and inter-parliamentary cooperation committees and the beginning of their active work. We are confident that the active work of these structures will bring good results in a short period.
Currently the main task of the agenda of the bilateral relations should be the aspiration for the full and comprehensive implementation of the whole potential of the Armenian-Russian relations.
It should be noted that the system of the international relations is a continuous mechanism with constantly changing trends and challenges, and in this context the identification of the problems is a positive act indicating that the processes are continuing and developing.
It should be also mentioned that the gradually increasing confidence in Russia in the absence of ''colors'' in the Armenian Velvet Revolution is a very important circumstance.
As Prime Minister Pashinyan noted, “Our relations with Russia are of particular importance, and we hope that the effectiveness of these relations will significantly increase. Armenian-Russian relations should be at a higher level, more strategic, more cooperative and even more fraternal”.
As I have already noted, the system of the international relations is a continuous and moving mechanism and only with the daily and dynamic hard work we will be able to maintain, develop and deepen political relations, which in turn will lead to the strengthening of the centuries old, and fraternal relations established between our countries and societies. »