Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ռուսաստանի անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումը
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հրավերով 2019թ. օգոստոսի 12-13-ը իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի այցը Հայաստան:
Այցի շրջանակներում օգոստոսի 12-ին կայացել է Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են անվտանգության ոլորտին վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես՝ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման, ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման և նոր հնարավորությունների օգտագործման հարցերի շուրջ: Քննարկվել է նաև երրորդ երկրներին զենքի վաճառքի կանոնակարգման հարցը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային գործընկերության շրջանակներում իրականացվող ռազմատեխնիկական և ռազմատնտեսական համագործակցության ներկայիս ընթացքից, կարևորել ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության ակտիվացումը և նոր ձեռնարկություններ հիմնելու անհրաժեշտությունը:
Այցի ընթացքում Նիկոլայ Պատրուշևին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչից հետո Ա. Գրիգորյանը և Ն. Պատրուշևը ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի գերեզմանին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումից առաջ տեղի են ունեցել նաև ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի և ՌԴ անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ներկայացուցիչների ամենամյա խորհրդակցությունները:

В Ереване прошла встреча секретарей Советов безопасности Армении и России
По приглашению секретаря Совета безопасности Республики Армения Армена Григоряна с 12 по 13 августа 2019 года секретарь Совета безопасности Российской Федерации Николай Патрушев находился с визитом в Армении.
В рамках визита 12 августа состоялась встреча Армена Григоряна и Николая Патрушева, в ходе которой обсуждался ряд вопросов, касающихся сферы безопасности. В частности, стороны обменялись мнениями ¬ касательно вопросов развития армяно-российских стратегических союзнических отношений, расширения сотрудничества в рамках ОДКБ и использования новых возможностей. Был также обсужден вопрос о регулировании продажи оружия третьим странам.
Собеседники выразили удовлетворение нынешним состоянием военно-технического и военно-экономического сотрудничества, осуществляющегося в рамках союзнического партнерства между Арменией и Россией, отметилась важность активизации сотрудничества в сфере военной промышленности и необходимость создания новых предприятий в этой области.
В ходе визита Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял Николая Патрушева, после чего главы Совбезов двух стран А. Григорян и Н. Патрушев возложили цветы к Могиле Неизвестного солдата.
Перед встречей секретарей Советов безопасности Армении и России состоялись ежегодные рабочие консультации по линии представителей Аппаратов Совбезов двух стран.