ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Յորղոս Գերապետրիտիսի գլխավորած պատվիրակությանը
Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել պատմամշակութային ընդհանրությունների վրա հիմնված հայ-հունական երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան: Անդրադարձ են կատարել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի, այդ թվում՝ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի գործընկերության շրջանակներում իրականացվող քայլերին՝ ինչի շրջանակներում քարտուղար Գրիգորյանը կարևորել է Հունաստանի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանին:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին և ընդգծել, որ ցանկացած հակամարտություն պետք է լուծում ստանա միջազգային իրավունքի սկզբունքները խստագույնս պահպանելու միջոցով: Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումները։

Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян принял Йоргос Герапетритис
10 января Секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян принял делегацию, возглавляемую главой МИД Греции Йоргосом Герапетритисом.
Собеседники высоко оценили динамику развития двусторонних армяно-греческих дружественных отношений, основанных на историко-культурных общностях, коснулись вопросов двустороннего и многостороннего сотрудничества, в том числе шагов, осуществляемых в рамках партнерства Армении и ЕС. Григорян подчеркнул важность поддержки, оказываемой Греции Армении.
В ходе встречи стороны обсудили ситуацию региональной и внерегиональной безопасности и подчеркнули, что любой конфликт должен решаться на основе строгого соблюдения принципов международного права. В контексте вышеупомянутого Григорян представил последние развития в сфере урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.