ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի ելույթը Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության տեղակայման առաջին տարվա միջոցառմանը
21 / 02 / 2024
«Հարգելի պարոն Տոմատ,
Հարգելի օրենսդիր և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ,
Դիվանագետներ,
Սիրելի հյուրեր,
Այսօր նշում ենք Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայման մեկ տարին, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ բոլորիս։ Անցած մեկ տարին կարևոր փուլ էր առաքելության համար, որի ընթացքում լուծվել և հսկայական առաջընթաց են գրանցել մի շարք հարցեր կապված առաքելության տեղակայման վայրերի, անձնակազմի համալրման և գործունության իրավապայմանագրային հիմքի հետ։ Վստահաբար կարող եմ նշել, որ այս ընթացքում մենք կատարելագործել ենք նաև Առաքելություն-ՀՀ գերատեսչություններ համագործակցությունը, ձևավորել ենք հաղորդակցության մի շարք արդյունավետ ձևաչափեր։
Առաքելությունը Հայաստանում տեղակայվել է մեզ համար դժվար ժամանակաշրջանում և կարևոր գործառույթ է իրականացնում դիտարկելու Հայաստան-Ադրբեջան միջազգայնորեն ճանաչված սահմանը՝ ողջ երկայնքով։ Մեր գնահատականն այն է, որ առաքելությունը նպաստում է տարածաշրջանի կայունությանը և կարևոր գործոն է ընթացիկ իրադարձությունների մասով թափանցիկության ապահովման համար։ Մենք անընդունելի ենք համարում առաքելության հասցեին տարբեր երկրներից հնչող անհիմն քննադատությունները և աջակցում ենք առաքելությանն իրականացնելու իր մանդատն ամբողջ ծավալով։
Այս կարևոր առաքելությունում ներդրում ունենալու համար մենք շնորհակալ ենք ԵՄ անդամ երկու տասնյակից ավել երկրներին, Բրյուսելի ղեկավարությանը և իհարկե առաքելության անձնակազմին։ Մենք հուսով ենք և ակնկալում ենք, որ շուտով առաքելությունում կտեսնենք ԵՄ անդամ բոլոր երկրների ներկայացուցիչներին։ Մենք ողջունում ենք Կանադայի մասնակցությունն ու Նորվեգիայի պատրաստակամությունը միանալու առաքելությանը:
Միևնույն ժամանակ՝ մենք չենք ցանկանում հանդիսանալ միայն անվտանգության սպառող և այդ կոնտեքստում ՀՀ-ն Բրյուսելին հայտնել է, որ պատրաստ է ներդրում ունենալ ԵՄ ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության քաղաքացիական առաքելություններում։
Վերջին երկու տարում ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն ինտենսիվ ընդլայնվում են: Եթե նախկինում ԵՄ-ի հետ օրակարգը ձևավորվում էր հիմնականում տնտեսական համագործակցության և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների շուրջ, ապա այսօր կարող ենք արձանագրել, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունն ընդլայնվել և իր մեջ ներառել է անվտանգությունը որպես համագործակցության կարևոր ուղղություն: Մենք ԵՄ-ին և անդամ պետություններին դիտարկում ենք որպես Հայաստանի անվտանգության և տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի կարևոր գործընկերներ:
Ցանկանում եմ նաև նշել, որ առաքելությունը հանդիսանում է ԵՄ-ի հետ համագործակցության կարևոր օղակներից մեկը: Այն նոր մակարդակի է բարձրացրել Երևան-Բրյուսել հարաբերությունները և, ինչպես հաճախ նշում ենք դրական ազդեցություն է ունեցել ԵՄ-ի մասին Հայաստանի հանրության կարծիքի ձևավորման վրա։ Իհարկե առաքելության մանդատը չի փոխելու հանրային կարծիքը ԵՄ վերաբերյալ, բայց միանշանակ է, որ առաքելությունն իր ամենօրյա աշխատանքով, համայնքներ այցելելով և տեսանելի գործունեությամբ հանրության մեջ դրական կարծիք է ձևավորել ԵՄ նկատմամբ: Մենք Եվրոպական միության հետ կիսում ենք նույն ժողովրդավարական արժեքները և ուրախ ենք արձանագրել, որ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված գործընկերությունը ներառել է նաև անվտանգության ոլորտը։

Выступление Секретаря Совета Безопасности Армении Армена Григоряна на мероприятии первого года пребывания наблюдательного миссии Евросоюза в Армении
21 / 02 / 2024
«Уважаемый господин Томат,
Уважаемые законодатели и представители исполнительной власти,
Дипломаты,
Дорогие гости,
Сегодня мы отмечаем годовщину размещения в Армении гражданской миссии ЕС, с которой поздравляю всех нас. Прошедший год был для миссии важным этапом, в ходе которого был достигнут гигантский прогресс и решен ряд вопросов, касающихся мест размещения миссии, пополнения персонала и договорно-правовой основы ее деятельности. Могу с уверенностью отметить, что за этот период мы также усовершенствовали сотрудничество между миссией и ведомствами РА, сформировали ряд эффективных коммуникационных форматов.
Миссия была развернута в Армении в трудный для нас период и выполняет важную функцию по наблюдению за международно признанной границей между Арменией и Азербайджаном на всем ее протяжении. По нашей оценке, миссия способствует стабильности в регионе и является важным фактором обеспечения прозрачности текущих событий. Мы считаем неприемлемой звучащую из различных стран необоснованную критику в адрес миссии и поддерживаем выполнение миссией своего мандата в полном объеме.
За вклад в эту важную миссию мы благодарны более чем двум десяткам государств-членов ЕС, руководству Брюсселя и, конечно, персоналу миссии. Мы надеемся и ожидаем, что в скором времени увидим в миссии представителей всех стран-членов ЕС. Мы также приветствуем участие Канады и готовность Норвегии присоединиться к миссии. В то же время, мы не хотим быть только потребителем безопасности, и в этом контексте Республика Армения проинформировала Брюссель, что готова внести свой вклад в гражданские миссии общей политики безопасности и обороны ЕС.
Уважаемые присутствующие,
В последние два года отношения РА-ЕС интенсивно расширяются. Если раньше повестка дня с ЕС формировалась в основном вокруг экономического сотрудничества и институциональных реформ, то сегодня мы можем констатировать, что сотрудничество РА-ЕС расширилось и включает в себя безопасность в качестве важного направления сотрудничества. Мы рассматриваем ЕС и государства-члены ЕС в качестве важных партнеров в деле диверсификации безопасности и экономики Армении.
Хочу также отметить, что миссия является одним из важных звеньев сотрудничества с ЕС. Оно подняло отношения Еревана и Брюсселя на новый уровень и, как мы часто отмечаем, оказало положительное влияние на формирование мнения армянского общества о ЕС. Конечно, мандат миссии не изменит общественного мнения о ЕС, но несомненно, что своей каждодневной работой, посещением общин и видимой деятельностью миссия сформировала положительное мнение о ЕС в обществе. Мы разделяем одни и те же демократические ценности с Европейским союзом и рады констатировать, что партнерство, основанное на общих ценностях, включает и сферу безопасности.