The First Meeting of the Interdepartmental Commission Coordinating the Review of the National Security Strategy of the Republic of Armenia was Held Under the chairmanship of the Secretary of the Security Council of Armenia
26 / 02 / 2025
The first meeting of the interdepartmental commission coordinating the review of the National Security Strategy of the Republic of Armenia, headed by Armen Grigoryan, Secretary of the National Security Council of the Republic of Armenia, was held on February 26.
The conceptual framework of the revised National Security Strategy was discussed, within the framework of which representatives of the departments presented their proposals and observations. To organize the work of reworking the National Security Strategy more effectively, an agreement was reached to create comprehensive working groups in the departments.
During the session, the working procedures of the interdepartmental commission were approved.